Alez Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Alez dilimizdeki karşılığı “yatak koruyucu” olan alezler, yatağınız ile yastıklarınızı dışarıdan gelebilecek sıvı dökulmesının yanında, vücudumuzun yol açabileceği ter, idrar, kan vb. sıvılar
da dahil her turlu etkene karşı muhafaza ederek yatağınızın temiz kalmasını sağlar ve ömrunu uzatır.
Ayrıca çıkarılıp temizlenebilir olması, bakteri, virus gibi bulaşıcı hastalıklara yol açabilecek zararlı maddeleri yatağınıza geçmesine engel olur. Diğer yatak urunlerinde
bulunmayan spesifik özellikleriyle size, evinizde veya otel gibi evinizden başka kalacağınız yerlerde daha sağlıklı bir ortamda uyuma imkânı sunar.

Alez ile ilgili temel bilgileri aktardıktan sonra, yazımızın geri kalanında sizler için konunun daha detayına inerek en çok tercih edilen yatak korucu çeşitlerini ve tercih edilme sebeplerini aktaracağız. Alezler, mikro, pamuk ve kapitone olmak uzere 3 alt başlığa ayrılır. Altta bulunan başlıklarda bu yatak koruyucu çeşitlerinin açıklamalarını bulabilirsiniz.

Mikro Alez: Tekstil sektöründeki diğer urunlere gore yeni olmasına rağmen sektörün birçok alanında yer edinen mikro kumaş, bu alezler türünün hammaddesidir. ürünün özelliklerinden
kısaca bahsetmek gerekirse, görüntü açısından kumaşın parlaklığı diğer alez turlerine gore oldukça gösterişlidir ve yapısı da tiftiklenme ile tüylenmeye karşı bağışıklığıyla ön plana
çıkmaktadır.

Pamuk Alez: Ust yuzeyindeki yumuşak havlu kumaş sayesinde size daha konforlu bir uyku sağlayan pamuk alez, sıvı geçirmez özelliğini PVC’den alır. PVC, yatağınızı veya yastığınızı
dışarıdan gelebilecek pek çok faktörden koruyabilir fakat PVC maddesi eski bir teknoloji urunu olduğu için satın alırken diğer alezlere gore noksan tarafları bulunduğunu göz önünde
bulundurmakta fayda vardr.

Kapitoneli Alez:

a) Tela: Fiyatının diğer alez çeşitlerine göre daha uygun olmasıyla öne çıkan telalı alezler, yatağınızı daha konforlu ve daha şık hale getirir. Sıvıyı emer fakat bir kısmını
yatağa geçirebilir. Aynı şekilde ter veya bakteri gibi yatak için zararlı olabilecek etkenleri de geçirebileceğinden kapitoneli alezler yatağınızı korumakta yetersiz kalabilir.

b) Sıvı geçirmez: Dokunan kumaşın tela ve elyafla birlilke daha sağlam yapıya sahip membranın, laminasyon işlemi ile birleştirilerek üretilir.
Pamuklu alezlere göre biraz daha pahalı olan bu urun, hava geçirme özelliği ve yüzlerce kez yıkanmasına rağmen ilk günkü haline yakın sağlamlıkta kalır.

Yazımızın sonunda alez satın almaya karar vermiş birinin, karşısına çıkabilecek bazı problemleri cevaplamaya çalıştık.

Örneğin alışveriş sitesinde yatağınıza uygun ölçülerde ve size uygun çeşitteki yatak korucusunu bulduğunuzda alezinizin fitted mi yoksa ped mi olacağını da seçmeniz gerekecektir. Bu terimleri daha önce duymamış birisi, seçim yapmakta zorlanabilir veya yanlış seçim yapabilir. Bundan dolayı sizler için basit bir dille bu iki urunu kısaca açıkladık. Fitted, yatak korucuyucusunun kenarlarındaki  kumaş ile alezin yatağı sarmasını sağlayan urundur. Yan kumaşın kaliteri çok önemlidir. Zira maliyet düşürmek için perde tülüne benzeyen kumaşları yan kenarda kullanan üreticiler mevcuttur.

Ped ise alezin 4 kenarındaki lastikler yordamıyla yatağı tutmasını sağalayan urundur. Burdaki lastik kalitesi ve lastik uzunluğu oldukça önemlidir. Yine maliyet odaklı yaklaşımda lastik boyunun kısa tutulması mümkündür. Bu, yatağınıza rahat bir yerleşim olmasını engelleyip zaman zaman küçük gelmelere sebep olabilir.

Alez satın alan kişilerin pek çoğunun aklına takılan soruların başında alezin nasıl yıkanacağı gelmektedir. Tum alezler çamaşır makinesinde, beyazlarla birlikte veya tek başına
olacak şekilde yıkanabilir ancak makinenin ayarının çok yuksek devirde ve sıcaklıkta olmamasına dikkat edilmelidir.

Alez temizlik rutininize bağlı olarak öncelikle yatak çarşafını ve ardından da yatak yatak korucuyucunuzu yerinden sökün ve güzelce sirkeleyin. Silkeleme işlemi sonrası alezleri çamaşır makinesine yerleştirin. Yatak koruyucularını yalnız olarak yıkayabileceğiniz gibi diğer beyazlarla da yıkayabilirsiniz. Alezi yıkayacağınız programın fazla yüksek devirde olmamalıdır zira aşırı sıcak ve yoğu programlarda alezin bir yüzü muşamba olduğundan yırtılabilir. Yatak koruyucular küçük çocukların yataklarını gece olabilecek kazalara karşı korumak için kullanıldığı gibi yetişkinlerin yataklarında da kullanılabilen bir üründür. Alez kullanımı sayesinde uzun seneler hayli yüksek fiyatlara satılan yataklar koruma altına alınmış olur. Alezler, birkaç senede bir yenisiyle değiştirilmelidir. Böylelikle cüzi fiyatlara değiştirerek satın aldığınız alezlerle yataklarınızı uzun seneler koruyabilirsiniz. Yine Alezi yıkarken çamaşır makinesinin deterjan gözüne fazla deterjan koymayın çünkü alezin bir yüzü muşamba olduğundan ötürü deterjan fazla köpürerek alezin yüzeyinde kaygan bir his bırakabilir. Alezlerin ayda 1 kez yıkanması yeterli olacaktır.

Hangi Alez Daha İyi?

Tek Kişilik Alez ve Çift Kişilik Alez Çeşitleri

Kaliteli ve bütçenize uygun alez fiyatları ile karşınıza çıkan ürünler, sizin için en iyi alezleri seçenekleri arasında yer alacaktır.

En çok tercih edilen alez çeşidi yatak alezi olmaktadır. Yatağınızı kire ve yıpranmaya karşı koruyacak olan bu ürünler, BKA Textil farkı ile karşınızda. Uygun alez fiyatları ve uzun süreli kullanma garantisi ile bütün alezlerin modelleri, gönlünüzde taht kuracak.

Alez Nasıl Yıkanır?

Alez kullanılacak ürün ile sizin aranızda bir bariyer görevi görmektedir. Yatağınızı, yastığınızı kirlere karşı koruyabileceğiniz bu ürünler genel itibariyle beyaz renkte bulunurlar. Yıkanırken hassas programların tercih edilmesi, ürünlerinizin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Beyaz gibi hassas renkler için de dışarıdan gelebilecek herhangi bir kire, toza bile karşı çok duyarlı davranarak, ürünlerin bakımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Yalnız yıkamanın daha iyi olacağı alezleri dilerseniz diğer beyazlarınız ile beraber de yıkayabilirsiniz. Renkli ürünlerle beraber yıkamak ürünün renk almasına veya diğer problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yıkarken mutlaka hassas modda yıkamanız gereken alez çeşitleri aynı zamanda düşük derecelerde yıkanırsa çekme ve renk atması yapmayacaktır.

Alez Nerede Satılır?

BKA Textil Toptan Perakende mağazamızdan bütün ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda indirimli alez fiyatları ile yataklarınızın ömrünü uzatabilir ve dayanıklı ürünlerimize kolayca sahip olabilirisiniz. BKA Textil, bütün ihtiyaçlarınızda sadece bir tık uzağınızda.

Toptan Sipariş Vermek İçin Bizimle İletişime Geçin

Online satışlarımızla ilgili tüm sorularınızı burada cevaplayacağız. Pazartesiden Cumaya 09:00 - 21:00

BİZE MESAJ GÖNDER

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Pelitlibağ mah. 1109 sk. 13/A Pamukkale / DENİZLİ

  +90 533 133 89 20
  +90 534 451 43 41

  info@bkatextil.com

  Şirketinize nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

  Toptan Siparişleriniz İçin;
  Sizi Arıyalım

  Online satışlarımızla ilgili tüm sorularınızı burada cevaplayacağız. Pazartesiden Cumaya 09:00 - 21:00